Opieka nad pacjentem kardiologicznym

Jak żywić zwierzę z chorobą serca?

Jeśli nie ma współistniejących choroby wątroby lub nerek powinniśmy karmić psa lub kota tym co lubi. W przebiegu choroby serca dochodzi do wyniszczenia organizmu, zwierzę chudnie. Powinien być to pokarm o dużej kaloryczności. Ja nie zalecam typowych, gotowych karm kardiologicznych znanych marek dlatego, że psy nie chcą ich jeść i wg badań wykonywanych przez światowej klasy specjalistów nie przekłada się to na stan zdrowia zwierzaka. Ważne jest aby pacjent jadł!

Czy ograniczać spacery z psem?

Wszystko zależy od sytuacji, podejścia właściciela i charakteru samego psa. Jeśli pies ma łagodną chorobę serca, w stadium bezobjawowym albo zwierzak dostaje leki i czuje się dobrze nie ma potrzeby ograniczania ruchu, spacerów i zabaw. Jeśli mamy zaawansowaną chorobę, pies dostaje leki antyarytmiczne, często ma problemy z oddychaniem, pojawia się wodobrzusze, nie należy zmuszać zwierzaka do nadmiernego wysiłku fizycznego, należy unikać wchodzenia po schodach, uważać w szczególności podczas upalnych dni. Oczywiście każdy pies jest inny i jako właściciele powinniśmy dopasować w pewien sposób jego życie w zaawansowanej chorobie do jego temperamentu. Trudno przecież powstrzymać wesołego szalonego boksera lub labradora od zabaw…tu pojawia się pytanie czy ograniczać tą radość…?

Jeśli chodzi o koty sprawa jest dużo łatwiejsza, większość kotów to zwierzęta nie wychodzące z domu, które same dostosowują się do sytuacji. Trudno też zmienić ich przyzwyczajenia. W ich przypadku nie ma raczej potrzeby ograniczania ruchu.